Рядовки – дуже смачні гриби з м’ясистою м’якоттю. По-іншому їх називають подтопольниками або песочниками. Назву, не так-ли? Їх можна легко замаринувати на зиму. Приємно, що не потрібно докладати багато зусиль при чищенні рядовок: їх капелюшки досить гладкі та не утримують на собі забруднення. Тому всі очищення зводиться до ретельного промивання. Рецепт розрахований на один літр маринованих рядовок.


Інгредієнти: на 1 л.

  • Рядовка – 1,2 кг
  • Сіль – 1,5 ст. л.
  • Оцет столовий 9% – 5 ст. л.
  • Насіння кропу – 1 ст. л.
  • Часник – 3 зуб.
  • Перець чорний горошок – 7 шт.
  • Вода (для маринування) – 2,5 склянки

Процес приготування:

Рецепт приготування гриби рядовки маринованої з 9 процентним оцтом смачний! Гриби оглядаємо на предмет дефектів і вирізаємо їх, якщо є необхідність. Випадково потрапив сміття витягуємо. Якщо є сліди грибниці на ніжках – зрізаємо. Рядовки ретельно промиваємо у великій кількості води, щоб змити всі забруднення.

Чисті гриби кладемо в каструлю відповідного об’єму. Заливаємо рядовки водою в такій кількості, щоб їх покрити. Ставимо каструлю на плиту і доводимо вміст до кипіння. З моменту закипання варимо гриби протягом п’яти хвилин при активному кипінні. Знімаємо пінку. Потім зливаємо відвар, плодові тіла відкидаємо на друшляк і промиваємо під струменем проточної води.

Промиті гриби знову поміщаємо в каструлю, заливаємо водою в такій же кількості, як і в перший раз. З моменту закипання варимо рядовки протягом півгодини, підтримуючи повільне кип’ятіння. Після закінчення зазначеного часу воду зливаємо. Готуємо маринад. Для цього воду в зазначеній кількості поміщаємо в окрему каструлю, доводимо до кипіння і розчиняємо у ній сіль. Кладемо в сольовий розчин відварні гриби, насіння кропу і горошини чорного перцю. Після того, як маса закипить, варимо гриби десять хвилин.

В кінці варіння додаємо до рядовкам очищені, промиті і порізані на часточки зубки часнику. Вливаємо оцет, перемішуємо, проварюємо одну хвилину і знімаємо з плити. Банку і кришку моєму содовим розчином і стерилізуємо будь-яким зручним способом. У підготовлену суху банку викладаємо гриби разом з маринадом.

Закриваємо банку кришкою і даємо заготівлі повністю охолонути. Після цього прибираємо гриби на зберігання в прохолодне темне місце.

Приємного апетиту!

Гриби на зиму Мариновані гриби на зиму Мариновані рядовки на зиму Мариновані синеножки на зиму Рецепти з рядовки Рецепти з синеножки