Сьогодні я хочу поділитися цікавим і простим рецептом корисного соку з гарбуза з обліпихою на зиму пальчики оближеш. Гарбуз досить популярний овоч, з якого готують каші, супи і різні десерти, а також використовують в якості гарнірів.
Інгредієнти: на 1 л.
- Гарбуз (очищена) – 1 кг
- Обліпиха – 200 гр.
- Цукор-пісок – за смаком
- Вода – 500 мл
- Лимонний сік – 2 ч. л.
Процес приготування:
Готувати сік з гарбуза з обліпихою на зиму пальчики оближеш легко! Стиглу соковиту гарбуз десертних сортів ретельно вимийте, обсушити кухонним рушником, а потім очистіть від шкірки овочечисткою і вийміть серцевину з насінням столовою ложкою.
Очищену гарбуз наріжте кубиками середнього розміру.
Обліпиху добре переберіть, викладіть на сито або друшляк, а потім ретельно промийте прохолодною водою.
В глибоку металеву ємність з товстим дном викладіть підготовлену гарбуз і обліпиху, налийте необхідну кількість холодної питної води. Поставте на помірний вогонь і доведіть до кипіння. Потім зменшіть вогонь, накрийте кришкою і варіть приблизно 15-20 хвилин.
Зварену масу акуратно викладіть в окрему ємність, злегка остудіть, а потім подрібніть заглибним блендером до однорідної консистенції.
Подрібнену масу протріть через дрібне сито, застелене в кілька шарів марлею, щоб позбутися від кісточок обліпихи.
Протерту масу викладіть в металеву ємність, в якій варилися інгредієнти. За смаком додайте цукровий пісок і лимонний сік, добре перемішайте. Кількість цукрового піску відрегулюйте самостійно.
Потім поставте на помірний вогонь і доведіть до кипіння, періодично знімаючи піну, яка утворилася. Прокип’ятіть сік кілька хвилин.
Підготуйте банки. Ретельно вимийте їх в теплій воді, використовуючи в якості антисептика харчову соду, після чого стерилізуйте банки зручним для вас способом.
Гарячу ємність з гарбузово-обліпиховою соком акуратно зніміть з вогню.
Гарячий сік акуратно розлийте по стерильним банкам за допомогою черпака. Кришки заздалегідь прокип’ятіть в каструльці.
Банки з соком закрутіть стерильними кришками, потім переверніть їх догори дном і закутайте кухонним рушником.
Залиште в такому вигляді до повного остигання, після чого перемістіть банки на зберігання в темне місце. Залишки соку відразу ж спробуйте.
Насолоджуйтеся корисним напоєм!
Гарбузовий сік з лимоном Гарбузовий сік у домашніх умовах