Якість промислових продуктів часом розчаровує як за смаковими характеристиками, так і за складом. Звичайно, завжди є варіант готувати самостійно, але як же часто на це немає часу, і сил. В даний час існує величезна кількість кухонних девайсів, які можуть багато в чому допомогти сучасним господиням. Один з них – хлібопічку. Хліб в ній готувати простіше простого: достатньо просто скласти продукти за списком. Спробувавши одного разу домашній хліб, магазинний купувати вже не захочеться.


Інгредієнти: на 6 порції.

  • Житнє обдирне борошно – 250 гр.
  • Борошно пшеничне – 250 гр.
  • Сухі дріжджі – 2 ч. л.
  • Молоко сухе – 2 ст. л.
  • Сіль – 1,5 ч. л.
  • Цукор-пісок – 1,5 ст. л.
  • Вода – 420 мл
  • Ізюм – за смаком

Процес приготування:

Готувати житній хліб в хлібопічці Мулинекс у домашніх умовах легко! Щоб хліб добре пропікся і вийшов смачним, важливо дотримуватися пропорції і чітко відміряти кількість інгредієнтів. Для цього використовуємо мірні ємності і кухонні ваги.

Вливаємо в форму хлібопічки з насадкою для житнього хліба теплу питну воду, потім додаємо сіль, цукровий пісок і сухе молоко.

Додаємо спочатку житнє борошно, потім пшеничне, поверх кладемо сухі дріжджі.

Додавання родзинок – крок опціональний. Кисло-солодкі вкраплення в готовому хлібі вдало відтіняють м’якуш житнього і додають соковитості.

Якщо вирішите додавати родзинки, то попередньо його потрібно перебрати, добре промити теплою водою і обсушити на рушнику. Отже, в останню чергу в чашу висипаємо родзинки.

В будь-якої моделі марки Мулинекс передбачений конкретний режим «Житній хліб», цикл якого розрахований приблизно на три з половиною години, в залежності від потужності. Закриваємо кришку хлібопічки і натискаємо кнопку режиму. До речі, якщо ви присутні на кухні після замісу тіста, кришку приладу можна відкрити і вирівняти поверхню лопаткою тіста – так буханець буде правильної форми.

Після завершення програми дістаємо чашу з випеченим хлібом і даємо йому трохи охолонути.

Теплу хлібину витягаємо з форми, і можна приступати до дегустації. У хліба пухкий, среднепористый, неважкий м’якуш.

Приємного апетиту!

Житній хліб без солоду в хлібопічці Хліб в домашніх умовах Хліб на молоці у хлібопічці Хліб на сухих дріжджах в хлібопічці