На перший погляд, приготування домашньої закваски для хліба здається складним і важким. Насправді, важливо просто дотримуватися пропорції, витримувати час, необхідний для розвитку флори в заквасці і … вміти спостерігати. Заняття для терплячих і цікавих. Якщо ви любите домашній хліб, варто спробувати приготувати таку закваску – хліб на ній відрізняється від виробів, приготовлених на промислових дріжджах. За даним рецептом готуємо закваску на житньому борошні – така закваска більш сильна, менш примхлива і швидше розвивається.
Інгредієнти: на 4 порції.
- Борошно цільнозернові – 50 гр.
- Вода (для 1-го етапу) – 50 гр.
- Борошно цільнозернові – 50 гр.
- Вода (для 2-го етапу) – 50 гр.
Процес приготування:
Як зробити закваску для хліба у домашніх умовах? Для приготування закваски зручно використовувати звичайну скляну банку – в ній замішуємо, підгодовуємо масу і візуально спостерігаємо за процесом. Кладемо в ємність цільнозернове борошно житнє для першого етапу і заливаємо зазначеним кількість води кімнатної температури. Збиваємо виделкою до однорідності. Накриваємо нещільно кришкою і ставимо в темне місце кімнатної температури, наприклад, просто у кухонну шафку.
Залишаємо закваску на якийсь час, щоб вона почала проявляти ознаки активності. Як правило, через годин десять-дванадцять з’являються перші слабкі бульбашки і стає вираженим аромат злежаною борошна. Ще через годин десять-дванадцять (фактично через добу від замісу) закваска наповнюється помітними бульбашками повітря, виростає в обсязі, запах злежаною борошна посилюється.
Орієнтовно ще через шість-десять годин вид закваски починає змінюватися – маса зменшується в об’ємі, стає менш пишним, «стухает». Аромат стає більш кислим. Це значить, що настав момент погодувати закваску.
В банку поверх закваски висипаємо вказану кількість житнього борошна для другого етапу і вливаємо воду. Перемішуємо. Закриваємо щільно кришкою і знову прибираємо в шафу, в колишні умови.
З цього моменту даємо заквасці знову пережити пройдений цикл: початок розвитку зі слабкими бульбашками, потім помітне посилення пишноти і фінальне «стухание» з кислим запахом. На всі ці етапи йде, як правило, два-два з половиною дні. Якщо в приміщенні дуже тепло, і того швидше. Після пройденого циклу закваска готова до вживання.
Щоб закваска «жила» і далі, потрібно підгодовувати її. При вмісті закваски при кімнатній температурі, годувати її треба кожен день, додавши до п’яти грамам готової закваски 20 грам води і 20 грам житнього борошна.
Отриману масу перекладаємо в баночку і ставимо в шафу. Годуємо за вказаною схемою щодня.
Приємного апетиту!
Закваска для хліба без дріжджів Закваска з цільнозерновий борошна для хліба Квас без дріжджів Квас в домашніх умовах