Помідори, замариновані часточками, зручніше вживати в їжу: вони не лопаються і не збризкують соком. Важливо лише правильно вибрати томати для такої заготовки. Плоди обов’язково повинні бути м’ясистими, інакше замість соковитих шматочків вийдуть тонкі м’які шкурки. Якщо томати невеликого розміру, то має сенс розрізати на половинки, щоб готові шматочки не були занадто дрібні.


Інгредієнти: на 2 л.

  • Помідори свіжі – 1 кг
  • Гірчиця французька – 4 ч. л.
  • Кріп – 6 гілок
  • Перець чорний горошок – 4 шт.
  • Часник – 6 зуб.
  • Сіль – 1 ст. л.
  • Цукор-пісок – 3 ст. л.
  • Оцет столовий 9% – 3 склянки
  • Вода – 1 л

Процес приготування:

Готувати помідори часточками з насінням гірчиці просто! Помідори перед приготуванням ретельно миємо. Зелень кропу також добре промиваємо від забруднень. Часник чистимо від лушпиння.

Помідори ріжемо на часточки або половинки, в залежності від розміру плодів. Слід від плодоніжки рекомендується вирізати. Якщо помідори довгастої форми, як на фото, можна просто неглибоко зрізати їх нижню частину.

Банки попередньо моєму і стерилізуємо будь-яким зручним способом. Кришки моєму і занурюємо в киплячу воду кип’ятимо пару хвилин, після чого даємо їм висохнути. У підготовлені банки кладемо зелень кропу, зубки часнику, горошини перцю і гірчицю. Наверх розміщуємо часточки помідори зрізом вниз – так вони менше деформуються і зручніше буде їх діставати для подачі. Укладаємо томати досить щільно, щоб шматочки не рухалися.

Для приготування маринаду вказану кількість води доводимо до кипіння. Додаємо сіль, цукровий пісок і кип’ятити три хвилини. Вимикаємо плиту і додаємо оцет, перемішуємо. Гарячим маринадом заливаємо помідори в банках.

Банки прикриваємо стерильними кришками і ставимо на стерилізацію. Для цього встановлюємо банки в широку каструлю, наливаємо воду в такій кількості, щоб вона доходила до двох третин висоти банок. Ставимо каструлю на плиту, доводимо воду до кипіння і зменшуємо температуру до мінімуму. Підтримуємо неактивний кипіння п’ятнадцять хвилин. Після цього банки обережно дістаємо і закатуємо. Закачування перевертаємо догори дном для перевірки герметичності і в такому положенні даємо їм повністю охолонути. Зберігаємо мариновані помідори в темному прохолодному місці.

Приємного апетиту!

Консервовані помідори Мариновані помідори Помідори з гірчицею на зиму Помідори на 2 літрову банку на зиму Салат з помідорів без перцю на зиму Салат з помідорів з цибулею на зиму