Квас завжди був популярним слов’янським напоєм, особливо в жаркий літній час. Він добре освіжає, заряджає бадьорістю, натуральний і смачний. У квасі домашнього приготування немає ні підсилювачів смаку, ні барвників, ні інших некорисних добавок. Також такий квас не містить дріжджів: характерний смак і «грайливість» досягаються завдяки процесу натурального бродіння хліба і цукру. Щоб приготувати цей напій, потрібно запастися терпінням, оскільки бродіння вимагає часу – як мінімум три-чотири дні, в залежності від температури в приміщенні.


Інгредієнти: на 3 л.

  • Житній хліб (Бородинський) – 500 гр.
  • Цукор-пісок – 3 – 4 ст. л.
  • Родзинки – 1 жменя
  • Вода – 3 л

Процес приготування:

Як приготувати квас з бородінського хліба без дріжджів? Бородінський хліб ріжемо скибочками завтовшки в один сантиметр. Потім скибки нарізаємо у формі кубиків. Верхню чорну краще зрізати скоринку і не використовувати, оскільки вона може дати гіркота в готовому напої.

Деко застеляємо пергаментом, маслом змащувати не потрібно. Розсипаємо по пергаменту кубики бородінського хліба, намагаючись розподілити їх рівномірно по всьому периметру листа.

Духовку попередньо розігріваємо до температури 180 градусів. Деко з хлібними кубиками встановлюємо на середній рівень. Підсушуємо хліб, поки кубики не стануть зарумяниваться. На це піде орієнтовно двадцять-двадцять п’ять хвилин. Пару разів за час запікання духовку відкриваємо і перемішуємо кубики для рівномірного просушування. Важливо не перетримати хліб і не допустити пригорання, так як це може дати гіркота в готовому квасі. У той же час, хлібні кубики не повинні залишитися м’якими – підсушити їх потрібно грунтовно. Готовим сухарикам після запікання даємо трохи охолонути.

Банку об’ємом три літри або будь-яку іншу підходящу посуд ретельно миємо. Висипаємо в неї готові підсушені кубики хліба.

Родзинки ретельно миємо під струменем проточної води. Примірники з дефектами і випадкові домішки викидаємо. Додаємо промитий ізюм до сухариків.

Висипаємо вказану кількість цукрового піску в ємність до сухариків і родзинок.

Заливаємо водою підготовлені компоненти. Воду краще використовувати кип’ячену і охолоджену. Ємність накриваємо чистою бавовняною серветкою і залишаємо на три-чотири дні при кімнатній температурі. За цей час почнеться процес бродіння – це стане видно по помутніння рідини і появи пухирців.

На третій – четвертий день квас потрібно спробувати. Якщо різкості достатньо, то квас проціджують і зливаємо в чистий посуд. Зберігаємо в холодильнику. Якщо напій ще пресноват і не дозрів, залишаємо його блукати далі, періодично знімаючи пробу. У що залишився після зливання квасу хліб можна додати ще пів норми сухарів і цукру, залити водою і знову залишити для бродіння – так буде готова друга порція квасу.

Приємного апетиту!

Квас без дріжджів Квас з родзинками Хлібний квас без дріжджів Хлібний квас з родзинками Хлібний квас на 3 літри