Чорнослив – це сорт слив, відрізняється більш щільною і не такий м’ясистою соковитою консистенцією. Він містить велику кількість вітамінів і корисних речовин. Найчастіше ми звикли бачити чорнослив на полицях магазинів в якості сухофруктів. У свіжому вигляді він мало чим відрізняється від сливи, однак, більш солодкий на смак. Сьогодні ми з вами займемося приготуванням компоту з чорносливу на зиму. Компот володіє приголомшливим смаком і ароматом, а в процесі зберігання набуває чудовий насичений колір.


Інгредієнти: на 3 л.

  • Чорнослив – 20 шт.
  • Цукор-пісок – 500 гр.
  • Вода – 2 л

Процес приготування:

Готувати компот із чорносливу на зиму просто! Чорнослив для приготування компоту використовуємо щільний, щоб він зберіг свою форму при обробці окропом. Ретельно промиваємо його в теплій проточній воді і викладаємо на кухонний рушник, щоб він обсох від води.

Банку промиваємо питною содою, добре споліскують водою і стерилізуємо над парою 3-5 хвилин. Кришку кип’ятимо.

За допомогою зубочистки в чорносливі робимо проколи, щоб при обробці окропом він не лопнув, а в процесі настоювання компот краще наситився смаком і ароматом фруктів.

Цукор в нашій заготівлі виступає консервантом, тому його додаємо велика кількість, як зазначено в рецепті. Готовий компот виходить досить солодким, тому на ваш розсуд його можна буде розвести водою. Засипаємо цукор в банку.

У каструлю наливаємо воду, краще всього використовувати відфільтровану, так смак компоту буде більш м’яким. Воду доводимо до кипіння і наливаємо в банку.

Заливати воду в банку необхідно поступово: спочатку наповнити банку на третину і дати постояти 30-40 секунд, потім ще на третину і до самого горлечка. Таким чином, банку буде нагріватися поступово і не лусне від різкого перепаду температури.

Банку щільно закручуємо кришкою.

Банку з компотом перевертаємо догори дном і перевіряємо на герметичність. Цукор почне опускатися вниз, поступово розчиняючись і незабаром розчинитися повністю.

Закутуємо банку махровим рушником або теплим пледом і залишаємо до повного охолодження при кімнатній температурі. Після чого прибираємо компот в темне прохолодне місце, де він може зберігатися протягом кількох місяців.

Компоти