Ще один простий варіант заготовки компоту із слив на зиму – ошпарюємо сливи окропом, стерилізуємо банки, викладаємо сливи і заливаємо гарячим сиропом. Все елементарно просто і швидко! Так як сливи заготовляються без кісточок – компот може зберігатися у вас на полицях в коморі тривалий час, і ви можете не побоюватися за його якість. Ще одна перевага – консервація в літрових банках – дуже зручна, коли у вас невелика сім’я, або коли компот необхідно зберігати в холодильнику після відкупорювання, а зручніше це робити саме в невеликій ємності.


Інгредієнти: на 3 л.

  • Цукор-пісок – 150 гр.
  • Слива синя – 1 кг
  • Вода – 2,5 л

Процес приготування:

Почнемо готувати компот із слив без стерилізації на літрову банку. Щільні стиглі сливи промиваємо в теплій проточній воді, відкидаємо на друшляк, щоб вони трохи стекли від води. Потім кожну сливу розрізаємо вздовж навпіл і видаляємо кісточки. Викладаємо сливи в жароміцну ємність і ошпарюємо окропом, залишаємо на 1-2 хвилини. Потім окріп зливаємо.

Банки для компоту промиваємо питною содою, добре споліскують водою і стерилізуємо над парою протягом 8-10 хвилин. Після чого банки за допомогою прихвата акуратно знімаємо і залишаємо остигати. В цій же воді можна прокип’ятити кришки.

У каструлю наливаємо воду, ставимо на вогонь і доводимо до кипіння. Після того, як вода закипить, насипаємо в неї цукор, перемішуємо і кип’ятимо протягом 3-5 хвилин на повільному вогні.

В простерилізовані банки укладаємо підготовлені сливи, заливаємо гарячим сиропом і щільно закручуємо банки кришками. Перевертаємо банки з компотом догори дном, перевіряємо герметичність, після чого вкриваємо теплим пледом або махровим рушником і залишаємо до повного охолодження при кімнатній температурі. Потім прибираємо компот на зберігання в темне прохолодне місце, де він може зберігатися протягом року.

Компот із слив Компот із слив без кісточок Компот із слив на 1 літрову банку Компот із слив на 3 літрову банку Компот із слив на зиму Компоти