Лечо, приготоване своїми руками – це ціла веселка смаків, захована в одну баночку. Смак стиглих овочів, дозрілих під теплим літнім сонечком, буде нагадувати холодними зимовими вечорами про сонячне літо. Помідори і часник, подрібнені на блендері, увариваются у пікантний соус, в якому потім тушкують болгарський перець і печериці. У процесі приготування з овочів доповнених невеликою кількістю спецій і рослинного масла виходить смачне лечо, яке послужить відмінним варіантом гарніру до м’ясних страв, а також в якості холодної закуски з шматочком свіжого хрусткого хліба.


Інгредієнти: на 2 л.

  • Помідори свіжі – 800 гр.
  • Болгарський перець солодкий – 1,5 кг
  • Печериці свіжі – 1 кг
  • Масло рослинне – 100 мл
  • Сіль – 1 ст. л.
  • Оцет столовий 9% – 50 мл
  • Часник – 2 головки
  • Цукор-пісок – 100 гр.
  • Перець чорний мелений – 1 щіпка

Процес приготування:

Приступимо до приготування лечо з печерицями на зиму. Помідори промиваємо під проточною водою, викладаємо на кухонний рушник і даємо їм трохи обсохнути. Потім помідори розрізаємо навпіл, видаляємо плодоніжки і подрібнюємо помідори в пюре блендером. Викладаємо томатне пюре в каструлю з товстим дном.

Часник чистимо, промиваємо і пропускаємо через прес. Подрібнений часник викладаємо в каструлю, додаємо цукор і сіль, добре перемішуємо і ставимо каструлю на вогонь. На середньому вогні доводимо овочі до кипіння, потім зменшуємо вогонь і варимо 15 хвилин.

Солодкий болгарський перець промиваємо, викладаємо на кухонний рушник, щоб він трохи обсох. Розрізаємо кожен перець навпіл, видаляємо плодоніжки і насіння, шаткуємо перець дрібними кубиками.

В киплячий соус додаємо перець, перемішуємо і варимо ще 15 хвилин.

Гриби промиваємо, відрізаємо підсохлі кінці ніжок і нарізаємо гриби тонкими пластинами. Додаємо нарізані гриби в каструлю до овочів, перемішуємо і варимо ще 25-30 хвилин. За 5 хвилин до кінця варіння в лечо додаємо оцет і рослинне масло, дрібку чорного меленого перцю, добре перемішуємо, проварюємо і знімаємо з вогню.

Гаряче лечо розкладаємо по стерилізованим банкам, закручуємо прокип’яченими кришками і залишаємо до повного охолодження при кімнатній температурі. Після охолодження прибираємо лечо на зберігання в темне прохолодне місце, де вона може зберігатися протягом кількох місяців.

Лечо Лечо з оцтом на зиму Лечо з перцю і помідорів без стерилізації на зиму Лечо з перцю, помідорів і часнику Лечо з часником на зиму Салат з помідорів пальчики оближеш Солодке лечо на зиму